2016/05/24.
Studley Royal Park
/Studley Királyi Park/
A Studley Royal Park a ciszterci Fountains-apátság romjai körül helyezkedik el, mely egy 18. században létrehozott kivételes szépségű terület. A parkban található egy 18. századi vízikert illetve egy neogótikus kastély is. A 12. századi apátság és vízi malom látványos romjai, a Fountains Hall jakobinus kúriája, a viktoriánus Szent Mária-templom remeke és az egyik legpompásabb György korabeli vízi kert, kiemelkedő érdemekkel rendelkező tájat alkotnak. A mai nap ide látogattunk.
A park a National Trust tulajdonában van, tagoknak a belépő ingyenes. Akkor még nem volt tagságink /ezt a bejegyzést 2020-ban írom/, úgyhogy fizettünk a jegyekért, de abszolút megérte, mert hatalmas sétákat lehet tenni a területen és nagyon sok a látnivaló.
A parkoló |
Először a ciszterci apátság romjai felé indultunk el, ami az egyik legérdekesebb és legszebb látnivaló a parkban. Egy pár perces séta után érkeztünk a monumentális romokhoz.
Innét már látszik az apátság teteje |
Az apátság messziről |
Az apátságot 1132-ben tizenhárom benedekrendi szerzetes alapította. A 16. században, amikor VIII. Henrik feloszlatta a kolostorokat, az apátság és a hozzá tartozó területet Sir Richard Gresham tulajdonába került és generációkon át a családjában maradt. Később Stephen Proctor vette meg. Ő építette a Fountains Hall-t, valószínűleg a 15. század végén.
A Fountains apátság romjai önmagában is kiemelkedő jelentőséggel bír, és egyike azon kevés ciszterci házaknak, amelyek fennmaradtak a 12. századból, és átfogó képet nyújt egy nagy vallási építményről.
Az apátság temploma |
Egyik épületben volt egy kis kiállítás, ahol maketten láthatjuk milyen volt az eredeti apátság, valamint itt lehetőség van rá, hogy beöltözzünk korabei ruhákba. Párom élt is vele. :-)
Szerzetes ruhában |
A Studley Royal Park egyike azon kevés 18. századi kerteknek, amelyek eredeti formájában jelentősen fennmaradtak, és Anglia egyik leglátványosabb vízi kertje. A tájkert kiváló példa az „angol” kerti stílus fejlődésére a 18. század folyamán, amely Európa többi részét is befolyásolta. A Skell folyó vízikertekbe történő integrálásával és a környező vidékről származó lehetőségek felhasználásával a kertek kialakítását és elrendezését a természeti táj formája határozza meg. A kertben csatornák, tavak, kaszkádok, gyepek és sövények találhatók, elegáns kerti épületekkel, átjárókkal és szobrokkal. Aislabie víziója lényegében fennmaradt eredeti formájában. Ugyanis a kertépítést John Aislabie kezdte el a 18. század elején, majd William nevű fia folytatta, aki megvásárolta az apátság romjait, mivel előtte csak a birtok volt a tulajdonában, az apátság nem. Ezen kívül romantikus, festői stílusban kibővítette a kertet, amely ellentétet képez az apja által tervezett szabályos alakzattal. A kétféle kert között helyezkedik el a vízikert.
A Hold tavakra névő Piety templom /Temple of Piety/ az 1730-as években történt. Az építész nem ismert, bár az épület megegyezik a régen elpusztított római kegyeleti templom, a Palladio rajzával.
Temple of Piety |
A Szerpentin alagutat /Serpentine Tunnel/ úgy tervezték, hogy az ide látogató vendégeket kissé megriassza az Oktagon toronyhoz vezető úton.
Az Oktagon Torony /Octagon Tower/ nyolcszögletű épülete eredetileg klasszikus kerti díszként épült, majd később gótikus stílusúvá alakították.
A Fame templom /Temple of Fame/ 1770 körül épült. Bár kőnek tűnik, az oszlopok valójában fából és gipszből állnak, ennek a szokatlan konstrukciónak az eredményeként gyakran ígényelt felújítási munkálatokat.
Temple of Fame |
A Bankett ház /Banqueting House/ abból a célból épült, hogy itt fogyasszák el a desszerteket. A homlokzatát három különböző domborműves figura díszíti, ezek a gyűlölet, a rosszindulat és az irigység érzelmeit szimbolizálják. Állítólag úgy lehetett belépni az épületbe, hogy ezt a 3 érzelmet kívül kellett hagyni. Ha az időjárás nem volt kedvező, a vendégeket lovon és szekereken vitték a főépülettől a bankett házba desszertet enni.
A Bankett ház belseje |
Belül egy érdekes csillár látható, mely körbe-körbe forog és a rajta lévő figurák ezáltal úgy tűnnek, mintha mozognának.
A birtok nyugati végén található a Fountain hall, mely tulajdonképpen már átmenet az erzsébetkori és a jakobinus stílus között. Az épületet részben az apátság köveiből építették. Jellegzetes erzsébetkori homlokzatával, amely kiemelkedik a formás sövényekkel díszített kertből, a korszak kiemelkedő példája.
A Hallnak van egy kis kertje, mely szintén látványos.
A Szarvasparkot és a Szent Mária templomot sajnos már nem volt időnk megkeresni, de ezek kivételével elég jól körbejártuk a területet. Mindenképp érdemes meglátogatni a parkot és rá kell szánni egy teljes napot, nyitástól zárásig, hogy mindenre legyen elég idő.