Oldalak

2017. november 22., szerda

Skye szigetek - 6. nap

2017/09/25-2017/09/30.

6. nap

Skye Múzeum, Coral Beach és a hazaút


Hajnaltájt alábbhagyott a szél, reggelre már alig lengedezett. Örültem neki, hogy ez volt az utolsó éjszaka, mert nagyon féltem a heves szélben. A szigeten szívesen maradtam volna még, csak nem sátorban. Ráadásul szombat éjszakára sárga riasztás volt érvényben, tehát az előző napoknál is nagyobb szél volt kilátásban. Szerencsére minket ez már nem érintett.

9 óra körül nekiláttunk szétbontani a sátrat, ami eltartott egy jó óra hosszáig. Miután végeztünk besűrítettünk 2 programot a hazaút előtt. Először a Skye Múzeumot néztük meg, amire eddig még nem volt időnk, majd ismét meglátogattuk a Coral Beach-et, mivel azt mondta az egyik biztonsági őr, hogy csak péntekig vannak ott a filmesek, ráadásul szép napos idő volt, így volt esély elkapni a part trópusi megjelenését.



Skye Múzeum



Az 1969-ben nyílt meg a Skye-on Kilmuir szigetvilágának múzeuma. A cél az volt, hogy megőrizzék a nádmezőváros települését, mindegyik a lehető legjobban ábrázolja a szigeten uralkodó feltételeket a XIX. század végén.

Néhány régimódi nádfedeles ház ma is látható a Felföldön. Száz évvel ezelőtt a nádfedeles házak nagyon elterjedtek voltak a Highland-en és a falak között, a lámpák fényében - a szigetek lakói életben tartották azokat a dalokat és történeteket, amelyek a világ minden táján híresek a Hebridákról.
Meleg, robosztus és gazdaságos anyagból építették, mely kiválóan alkalmas volt a szárazföldre és az éghajlatra. Mivel manapság számuk gyorsan csökken, helyénvaló, hogy néhányat meg kell őrizni; és ezzel szem előtt tartani, hogy a régi, nádas épületekből álló csoportokat múzeumként tartsák számon.

Az első, 1965-ben nyitott ház a 19. század közepéig lakóház volt. Ez a ház egy jó példa a tipikus Skye akkori házaira, amikor a szigeten, nagyon kevés kivétellel, ez volt a standard építési forma. Napjainkban a régi Highland-ház kicsit nyersnek tűnik, de abban az időben megfelelő volt, menedéket és melegséget biztosított azoknak a férfiaknak és nőknek, akik az idejük nagy részét kint töltötték, és kevésbé törődtek a világi vagy a hazai luxuscikkekkel.

A különböző házak az élet különféle aspektusait mutatják be: családi ház, kovácsoltvas, szövő ház, stb...

A régi kastélyház:









A régi tehénistálló:




A következő házban különböző kiállított tárgyak láthatóak:



A régi kovácsműhely:




A helyi bolt:

Abban az időben, amikor még nem volt autó vagy busz, a helyi lakosoknak egy egész nap is megtartott mialatt lementek Portree-ba bevásárolni és vissza. Azon szerencséseknek, akik rendelkeztek lovas kocsival, csak fél napjukba tartott. Ezért nagyon fontosak voltak ezek a pici helyi üzletek, ahol megtalálták azokat a létfontosságú cikkeket, amit nem tudtak saját maguk előállítani.


A szövőház:




Egy másik régi istálló:




És végül néhány régen használt eszköz az udvaron:



Cím:
Kilmuir IV51 9UE, Egyesült Királyság

Belépő: 2,50 font /2017-ben/



Coral Beach

Végül megérkeztünk utolsó állomásunkhoz, a Claigan Coral Beach-hez. Végre le tudtunk parkolni a gyalogút bejárata előtt, eltűntek onnét a filmesek. A nap is nagyon szépen sütött, úgyhogy minden megfelelő volt, hogy végre felfedezzük ezt a csodálatos fehér tengerpartot.



A partról ugyan még nem vittek el mindent, épp akkor bontották le a nádkunyhókat, de mostmár minden gond nélkül odamehettünk.

A Coral Beach


És valóban, napsütésben tényleg olyan látványt kelt, mintha egy trópusi parton lennénk. Egyedül a pálmafák hiányoznak.






A filmesek által épített kunyhók


Sikerült néhány kagylót is gyűjtenem, de nagyon egzotikusak nem voltak, csak a hagyományosabb fajták. Túl sok időm nem volt rá, mert még egy 9 órás út állt előttünk hazáig...

Dunveganban még megálltunk egy fotó erejéig, amit már első nap is szerettem volna megörökíteni, most végre lehetőségem nyílt rá:

Maci szobrok Dunveganban
A macikkal búcsúzom a Skye szigettől, remélem nem örökre. Végezetül még néhány észrevétel és tanács azoknak, akik a szigetre szeretnének utazni:

Arra a kérdésre, hogy mikor érdemes a Skye szigetekre utazni, leginkább azt tudnám mondani, hogy nyáron. És nem csak azért, mert melegebb van, hiszen fel lehet öltözni télen is, hanem leginkább a látvány miatt. A sziget legtöbb látványossága napfényben mutat a legjobban, arról nem is beszélve, hogy ilyenkor ősszel és télen nagyon gyakoriak az esők, ami romba döntheti a tervezett programot. Szép napsütéses napokon viszont örökre szívünkbe fogja zárni magát e kicsiny sziget.

Szállással kapcsolatban azt mondanám, hogy a legcélszerűbb Portree-ban szállást foglalni, ugyanis ott van a sziget legnagyobb boltja és onnét lehet a legkönnyebben elérni az összes látványosságot. Portree nemcsak a sziget legnagyobb városa, hanem közlekedési csomópont is, akárhova mentünk, Portree-n szinte mindig át kellett mennünk.

Egy harmadik kérdés: érdemes-e a Skye-on sátorozni? Igen is meg nem is. Alapvetően túlságosan hideg nem volt még ilyenkor szeptember végén sem, főleg hogy volt nálunk elektromos sátormelegítő. Esténként kissé hűvös volt, de egyáltalán nem volt vészes. A nagyobb baj inkább a szél, ami elég gyakori arrafelé, mivelhogy az összes települése tengerpart közelében található. Ezért, hacsak nem úgy akarjuk végig utazni a szigeteket, hogy ott verünk sátrat, ahol épp elér az este, akkor érdemesebb szerintem valahol egy szobát bérelni. Bár, az árak elég borsosak arrafelé, azért döntöttünk mi is inkább a sátorozás mellett. Viszont az a nagy sátor, ami nekünk is van, semmiképp nem ajánlott, mert könnyen ki van téve a szél viszontagságainak.

Drága-e az élet a szigeten? Nem drágább, mint máshol, de arra fel kell készülni, hogy egyetlen nagy bolt van és az is csak Portree-ban és ott sem található meg minden. Nincs McDonalds, KFC, Kebabos és egyáltalán semmilyen gyorsétterem. Éttermek persze akadnak, de nem olcsók.

Végül 2 utolsó képpel zárom, melyek már a hazaút során készültek - szivárványok az eső után:





Kapcsolódó bejegyzések:

Skye szigetek - 1. nap
Skye szigetek - 2. nap
Skye szigetek - 3. nap
Skye szigetek - 4. nap
Skye szigetek - 5. nap
Skye szigetek - 6. nap












Skye szigetek - 5. nap

2017/09/25-2017/09/30.

5. nap

Camasunary Bay és a Fairy Glen


Reggel még mindig szeles időre ébredtünk, az eső nem esett, de elég szomorkás idő volt. Mai programunk keretében először a Camasunary öblöt tekintettük meg egy hosszabb séta keretében.

Először kissé nehezen találtuk meg a parkolót és továbbmentünk Elgol felé, ahol pár bika állta az utunkat. Előttünk is ment egy autó, megnéztük, hogy nem akarják-e esetleg megtámadni, de semmi ilyan késztetést nem vettünk észre, így mi is átmentünk közöttük szépen lassan.

Bikák az úton

Hamar kiderült, hogy túlmentünk a parkolón, így visszafordultunk és mégegyszer át kellett mennünk a bikák között, de ezúttal sem akartak minket megtámadni. Végre megtaláltuk a parkolót, mely egyáltalán nincs eldugott helyen, viszont az zavart meg, hogy nem jelzi semmilyen tábla, csupán csak egy kis zöld nyíl az út másik oldalán, a gyalogút elejét.



Camasunary Bay
/Camasunary Öböl/


Egy hosszabb séta keretében megtekinthetjük a gyönyörű Camasunary öblöt. Ez az út ízelítőt ad a Cuillin-hegységről anélkül, hogy valóban hegyet kellett volna másznunk, vagy hozni kellene egy térképet. A híres dombok lábánál fantasztikus kilátásban gyönyörködhetünk.

A Camasunary-i séta ugyanazt az útvonalat használja oda és vissza. 9,2 km-es távolságot foglal magában, átlagosan a befejezéshez szükséges idő 2 óra 30 perc (megállás nélkül).

Ezt a séta "Hosszú" és "közepes" nehézségi fok közé sorolható. /Eredeti leírása a https://www.isleofskye.com/skye-guide/top-ten-skye-walks weboldalon található./

Elhelyezkedés:
A Camasunary legközelebbi települése Elgol, Skye déli részén, a séta kezdete az Elgol felé haladó egysávos úton található. Az öböl szomszédja a híres Loch Coruisk, amely a Camasunary oldaláról érhető el, de nem ajánlott az átlagos túrázóknak, mivel nagyon nehéz megközelíteni.

Időjárás:
Ez a séta a legtöbb időjárási körülmények között alkalmas. A tengerparton van egy nyitott ház (open house), amely nedves napon menedékhelyként szolgál.

Parkolás:
A parkoló egy nagyobb részen kiszélesített útszakasz, amely az egysávos út mellett helyezkedik el. 11.3 mérföldre (20 perces autóútra) található Broadfordtól vagy 3.2 mérföldre Elgol-tól. 

A séta:
Ez egy hosszabb séta a kavicsos gyalogút mentén. Tiszta napon nagyon szép kilátás nyílik a Bla Bhainn és a Marsco Cuillins-ra, vagy a tengeren a Soay és Rum szigetekre.

1. szakasz

A parkolóból menjünk át az út másik oldalára, ahol egy zöld jelzés található, amely megerősíti az útvonal kezdetét. Menjünk át a kapun. Az út kavicsos, sok helyen pocsolyákkal. Emelkedőkön és lejtőkön haladunk keresztül az első szakaszon.
Folytassuk az utat. Vannak apró patakok, amelyek az ösvényt keresztezik. 20-30 percnyi séta után elérjük az első kaput.






2. szakasz

Menjünk át a kapun. Ezután a gyalogút szűkebbé és nehezebben járhatóvá válik. Folytassuk a meredek ösvényt a gyalogút mentén.

A távolban már láthatjuk a Cullins hegyeket.

Ahogy elérjük a csúcsot, az út jobbra fordul.




A Fekete Cullins a távolban


Fekete Cullins

3. szakasz


Az ösvény tetejéről először a Camasunary Beach-et pillanthatjuk meg, majd a Bothy-t, vagyis a menedékházat, ahogy balra nézünk le az útról.

Az ösvény lefelé halad a domboldalon. A Vörös Cuillinek jól láthatók, köztük a Bla Bhainn és a Marsco, a ráncosabb a Black Cuillins, beleértve a Sgurr na Gilleant is.

Ahogy követjük az ösvényt lefelé, látni fogjuk az édesvizű Loch Na Creitheach-t is.

Mikor már közel járunk az öbölhöz, az ösvény 180 fokos fordulót vesz. Lehetőség van lerövidíteni, de nagyon durva az út és nem gyorsabb.

Menjünk le az ösvényen.

Camasunary Bay






Loch Na Creitheach

Camasunary Bay





4. szakasz

Ahogy lemegyünk az ösvényen az öböl felé, elljutunk egy nagyobb hídhoz, amely egy régi fém burkolatokból készült. Menjünk át rajta és kövessük a folyó melletti utat.

A távolban a Bothy-t pillanthatjuk meg a part 2 oldalán.

Innen az ösvény kissé rosszul látható, de a cél egyértelmű. Menjünk a régi kőfal sarkához, majd sétáljunk végig a menedékház partvonala mentén.










A híd



Két menedékház található a parton. A jobb szélső romos állapotban van, a bal szélső állítólag működik, odáig mi nem mentünk el. Nyugodtan ott lehet tölteni az éjszakát is, nincs foglalási rendszer. Ez kifejezetten az utazók menedékének van fenntartva. Tűzhely is található benne.

Camasunary öböl, jobb szélen a pici kunyhó az egyik menedékház

A strand:

A Camasunary Beach kavicsos, homokos, szép strand, mely ideális a melegebb napon. Ha találunk tüzifát, akkor vigyünk magunkkal, abban az esetben, ha melegedi szeretnénk a menedékházban.

A tenger habjai

Visszafelé ugyanazon az úton tudunk visszamenni, amin jöttünk.

Visszafelé a kavicsos úton


Vissza a kemping felé megálltunk néhány szebb helyen. Az egyik ilyen volt a Loch Slapin /Slapin Tó/. Elgolból Broadford felé menet található, Torrin közelében. Sajnos nagyon párás volt a levegő, az ég pedig felhős, így nem igazán lehetett jó képeket készíteni.

Loch Slapin

Loch Slapin

Következő megálló a Loch Ainort-nál volt /Ainort Tó/, mely Luib település környékén található.

Nádfedeles ház Luib-ban

Loch Ainort

A Loch Ainort partja

Luib

Következő megálló egy út menti vízesésnél volt, melynek neve Blackhill Falls. Sajnos nem igazán lehet közel menni hozzá, csak az út széléről lehet megcsodálni, de egy megállót mindenképp megért.

Blackhill Falls



Háttérben a Cullin hegyek

Pár mérföldre arrébb ismét tettünk egy kis pihenőt, a szemet gyönyörködtető Sligachan hídnál.


Sligachan Bridge
/Sligachan híd/


Sligachan hídja, háttérben a Fekete Cullins hegyekkel, az a tájkép, ami a képeslapokon oly gyakran megjelenik. Az elbűvölően festői, kőből épített híd az előtérben, alatta a Sligachan folyó, mögötte pedig a fekete hegyek rendkívüli hatást keltenek. A Sgurr-Nan-Gillean jobbra, ahol minden fekete és fenyegető, sziklák és csúcsok, melyek felhőkkel beburkolózva, könyörtelenül feszítenek a messzeségben. /Fenti képet egy barátunk készítette, aki elkísért minket erre a 6 napos kirándulásra. - Köszönet neki a képért, nagyon jól sikerült!/





A Sligachan Hotel



Mai napra már csak egy programot terveztünk, gyalog elsétálni a Tündérszurdokhoz, amit előző nap csak futtában sikerült megnéznünk. 



Uig és a Fairy Glenn
/Uig és a Tündérszurdok/

Délután 6 óra körül sikerült elindulnunk, egy üveg bor társaságában. Azt hittük kicsit közelebb van, gyalog bizony majd egy órás út a kempingből a Tündérszurdokig. A szél a kempingben még mindig elég erősen fújdogált, mivel nagyon közel van a tengerparthoz, viszont bent a faluban alig lengedezett.

Indulás a kempingből

Uig képekben:


A Kemping közelében

A Fő tér


A kompkikötő









Bolt a falu szélén

Uig Hotel






Komp a kikötőben

Mire felkanyarodtunk a szurdok felé vezető útra, már kezdett sötétedni és onnét még egy jó 20 perces séta volt előttünk.

A szurdok felé vezető út

Egy házikó az út mellett



És végre megérkeztünk. Balnacnoc (azaz a dombok faluja vagy települése) nyugati oldalán, Uig felett, a Tündér Glen - egy Quirang-szerű földrajzi miniatűr található. Nem a Skye egyik legkedveltebb látnivalója, sőt, még mindig elég rejtett, de teljesen varázslatos tájjal rendelkezik. A természetes sziklaalakzatok, a kúpszerű dombok, amelyek tavakkal és szétszórt vízesésekkel vannak tele egy kis területen belül, ezáltal úgy tűnik, mintha egy nagyméretű geológiai csoda zsugorodott változata lenne.

Fairy Glen

A Szurdok nem tartalmaz valódi legendákat vagy híres történeteket. Az egyszerű tény, hogy a helyszín szokatlan, így kapta a Tündérszurdok becenevet. Mégis egyesek úgy tartják, hogy a tündérek teremtették ezt a drámai tájat, és még mindig itt laknak. Ez nem is csoda; ez a szeszélyes másvilági táj ugyanúgy néz ki, mint az a hely, amire számítunk egy ilyen szó hallatán. A Skye-sziget végül is gazdag tündérrel. Az egyedülálló geológiai formációk azonban valójában egy olyan földrajzi esemény eredménye, amely hasonló a Quirainghoz.

Az egyik dombságnak még mindig van bazaltja, amely érintetlenül fekszik, és távolról úgy néz ki, mint egy ókori épület romjai, ez az Ewan kastély (nevének eredete nem ismert). Fel lehet mászni a tetejére, ami elég keskeny, de csodálatos kilátással rendelkezik. Az Ewan kastély mögötti alacsony sziklán egy nagyon kicsi barlang található, ahol azt mondják, hogy ha a szikla repedéseibe érmét nyomunk, jó szerencsét hoznak.

Az utóbbi években a látogatók sziklaspirálokat építettek. Állítólag néhány buszos túra keretében készítették őket és ösztönözték ezt a rituálét, a spirálok közepén egy érmét hagyva, mint a tündéreknek való felajánlás a jó szerencséért cserében. A Skye lakói többször eltávolították ezeket a kő spirálokat, hogy megpróbálják megtartani a Glen természetes állapotát.

Kiépített parkolóval egyáltalán nem rendelkezik, kicsit olyan, mintha a helyiek meg akarnák tartani maguknak ezt a csodálatos tájat, hogy ne jöjjenek ide semmiféle turisták. Azonban találunk parkolóhelyet az egysávos úton lévő nagyobb útszélesedésekben. Semmiféle tábla nem jelzi, hogy ez itt a Fairy Glen, de ahogy megyünk az úton arrafelé, minden bizonnyal fel fogjuk ismerni.

Az Ewan kastély

Az Ewan kastély




Mivel már jócskán sötétedett, éppen csak hogy közelebbről meg tudtuk nézni az Ewan Kastélyt. Fel nem másztunk rá, hazafelé így is elég nehezen találtunk le a dombokról a sötétben. Valóban nagyon szép hely a Tündérszurdok, szép időben, nappal, remek képeket lehetett volna ott készíteni.

Cím:
Fairy Glen
Uig, IV51 9YG, Egyesült Királyság


Visszasétáltunk a Kempingbe. A hosszú utat még a szemerkélő eső is nehezítette. Végül sikeresen elértük a sátrunkat. A szél még mindig nagyon fújt és folytatta egész éjszaka.


Kapcsolódó bejegyzések:

Skye szigetek - 1. nap
Skye szigetek - 2. nap
Skye szigetek - 3. nap
Skye szigetek - 4. nap
Skye szigetek - 5. nap
Skye szigetek - 6. nap